Kult Świętego Jana Nepomucena na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów – Sołectwo Babin- Kościelec, gmina Krotoszyce
Ilość: 2 rzeźby (barokowa oraz współczesna)
Rzeźba barokowa
Lokalizacja: 51.143830, 16.135682; pl.mapy.cz/s/huzolobudu

Zdjęcie nr 1 – Barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena w Kościelcu.
Fot. Łukasz Gruca
Odrestaurowana rzeźba znajduje się, w pobliżu stawu na osiedlu Kościelec. Jednak nie jest to jej pierwotne położenie. Barokowa rzeźba Jana Nepomucena znajdowała się przy mostku nad potokiem, w odległości około 400 metrów od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w kierunku wsi Warmątowice Sienkiewiczowskie, przy rozwidleniu drogi głównej z drogą boczną, która wiedzie do zabudowań gospodarczych.
Był to piękny, barokowy pomnik z bogato zdobionym tarczami herbowymi cokołem i precyzyjnie rzeźbionymi szatami. Niestety, wiosną 1986 roku nieznani sprawcy zniszczyli figurę, a w miejscu gdzie stał pomnik pozostawili głęboki wykop. Obok pozostawili uszkodzony postument i fragmenty korpusu rzeźby, niestety bez głowy i rąk, których nie udało się odnaleźć. Cokół figury z herbem odnaleziony został w rowie, poniżej skarpy. Na początku lat 90-tych XX wieku zebrano elementy pomnika i ustawiono przy mostku obok transformatora. W międzyczasie postument pomnika również zaginął przez co cokół z uszkodzonym kartuszem herbowym ustawiono we wgłębieniu ziemi, a na nim umocowano uszkodzony korpus figury Jana Nepomucena.

Zdjęcie nr 2 – Figura św. Jana Nepomucena w Kościelcu.
Fot. Łukasz Gruca
W listopadzie 2022 roku, konserwator zabytków, Zbigniew Strzelczyk wykonał prace restauracyjne, które obejmowały:
– nową ławę fundamentową, na której posadowiono kamienne bloki,
– oczyszczenie powierzchni kamienia z brudu i grubych zabrudzeń biologicznych,
– mechaniczne usunięcie nawarstwień cementowych oraz wtórnych kitów zachowanych z wcześniejszych renowacji,
– impregnację obiektu,
– uzupełnienie kamienia kitami fabrycznymi,
– wykonanie nowej, kamiennej głowy Jana Nepomucena.
Na cokole znajduje się podwójna tarcza herbowa z wyobrażeniem Baranka Mistycznego i trudno czytelnym napisem i datą 1805, na odwrocie inskrypcja „FAMÆ PATRONO / DD / Anno …”

Zdjęcie nr 3 – Cokół rzeźby św. Jana Nepomucena z podwójną tarczą herbową w Kościelcu.
Fot. Łukasz Gruca
Specjalistka od herbów rodowych @D.K.Sowa herb ten opisuje: „Ten baranek nie wygląda na godło jakiegoś herbu tylko na baranka paschalnego, w drugiej tarczy jest inskrypcja więc chyba nie będą to herby fundatora tylko symbole religijne. Sama korona nie będzie funkcjonowała jako korona rangowa herbu grafa tylko korona hełmowa tych symboli.”
Rzeźba współczesna
Lokalizacja: 51.143481, 16.133203; pl.mapy.cz/s/hefucotope

Zdjęcie nr 4 – Współczesna rzeźba św. Jana Nepomucena w Kościelcu.
Fot. Łukasz Gruca
Pomnik wykonany został w drewnie, przez ludowego rzeźbiarza Zdzisława Nowaka z Męcinki (www.mecinka.pl/dlaturysty/kultura-lokalna-mainmenu-222/rdzieso-mainmenu-224.html)
Rzeźba została odsłonięta 19.09.2015 roku. Tego też dnia skwer w centrum osiedla otrzymał imię Świętego Jana Nepomucena.
Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Wójcini Beaty Castaneda Trujillo, która opowiedziała krótką historię projektu pt.: „Nepomucen patron, który nas integruje”.
Projekt ten otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Działaj Lokalnie IX finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Dofinansowanie pochodzi ze Stowarzyszenia Kaczawskiego, które jest Lokalną Organizacją Grantową. Pomnik został poświęcony przez miejscowego Proboszcza Jana Bryję.