Kult Świętego Jana Nepomucena na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów – Legnickie Pole, gmina Legnickie Pole

Ilość: 1 rzeźba

Rzeźba barokowa

Lokalizacja: 51.145254, 16.242669; pl.mapy.cz/s/covacucosa

Zdjęcie nr 1 – Rzeźba św. Jana Nepomucena w Legnickim Polu.

Fot. Łukasz Gruca

Rzeźba św. Jana Nepomucena znajduje się wewnątrz Bazyliki Mniejszej  pw. Podwyższenia Krzyża Św. i św. Jadwigi Śląskiej. Figura świętego została wyrzeźbiona w piaskowcu, w roku 1729 przez praskiego rzeźbiarza Carla Josepha Hiernle.

Jan Nepomucen ma na sobie strój duchownego przedstawiony z wielką precyzją. W skład stroju wchodzi: sutanna, rokieta, mucet i biret. Jego atrybutami są: aureola z pięciu gwiazd, krzyż i gałązka palmy. Postać świętego charakteryzuje się wnikliwym ujęciem portretowym.

Zdjęcie nr 2 – Podpis autora rzeźby św. Jana Nepomucena w Legnickim Polu.

Fot. Łukasz Gruca

Rzeźba św. Jana Nepomucena to nie jedyne dzieło tego wybitnego artysty w Bazylice Mniejszej  pw. Podwyższenia Krzyża Św. i św. Jadwigi Śląskiej bowiem całościowe wykonanie wystroju rzeźbiarskiego zespołu klasztornego w Legnickim Polu opat Othmar Zinke powierzył Hiernle. Carl Joseph Hiernle (1694 – 1748) pochodził z Pragi, był uczniem słynnego rzeźbiarza Matthiasa Venzela Jackela (1655 – 1738). Młodzieńcza świeżość realizacji Hiernlego i geniusz jego talentu zrobiły na opacie Zinke duże wrażenie. Przystępując do realizacji tego zlecenia rzeźbiarz miał 34 lata. Umowę na zamówienie dla Legnickiego Pola artysta podpisał 6 kwietnia 1728 roku. Był wtedy w okresie pełnego rozkwitu swego talentu i w pełni sił fizycznych, co miało znaczenie w przypadku wykonywania figur z kamienia. Artysta wykonał liczne dzieła w piaskowcu do wnętrza kościoła oraz na fasady, a także wiele figur i dekoracji snycerskich do wnętrz. Na potrzeby tego zamówienia Hiernle zorganizował w Legnickim Polu pracownię rzeźbiarską, która działała w latach 1728 – 1729. W tym czasie zrealizował całe zamówienie opata. Stworzył dzieło wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju, charakteryzujące się odrębnym stylem, nacechowane artystycznym indywidualizmem. Figury emanują siłą fizyczną i doskonałością anatomiczną.

Rzeźby wyróżniają się perfekcyjnym opracowaniem szat, ujęciami portretowymi, zachwycają doskonałością kształtów i doskonałym opracowaniem detalu. Artysta wykazał się gruntowną wiedzą o żywotach świętych, ilustrując trafnie przykładny wzór chrześcijańskiego życia. Rzeźby ustawiono kulisowo parami tworząc atmosferę teatrum sacrum w kameralnym wnętrzu klasztornej świątyni.

Zdjęcie nr 3 – Ułożenie rzeźb w Bazylice Mniejszej  pw. Podwyższenia Krzyża Św. i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.

Fot. Łukasz Gruca

Scroll to Top